سپتیک تانک چیست؟

مخزن سپتیک بخش کلیدی سیستم فاضلاب است که مانند یک تصفیه خانه فاضلاب کوچک کار می کند. سپتیک تانک یک مخزن فاضلاب خانگی است که در آن فاضلاب از طریق فرایندهایی مانند رسوب گذاری ، شناورسازی و زیست شناسی تصفیه می شود.

اصطلاح “سپتیک” به هضم باکتریایی بی هوازی اشاره دارد که در یک محیط ذخیره سازی (سپتیک تانک) اتفاق می افتد و مواد زائد را در یک سپتیک تانک تجزیه می کند. در آمریکای شمالی ، حدود ۲۵ درصد از مردم از سیستم های سپتیک استفاده می کنند ، بیشتر در مناطق روستایی و برخی از آنها شهرهای کوچک هستند. انواع مختلف سپتیک تانک نیز در مناطق اطراف ایندیاناپولیس استفاده می شود. در اروپا از سپتیک تانک بیشتر در برخی مناطق روستایی استفاده می شود.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک ساده ترین و پرکاربردترین واحد در تصفیه فاضلاب می باشد که شامل تصفیه فاضلاب اولیه و تصفیه پیشرفته فاضلاب به ویژه فاضلاب بهداشتی و انسانی است. در تصفیه فاضلاب پیشرفته ، سپتیک تانک به عنوان مخزن متعادل و ایستگاه پمپ عمل می کند و در تصفیه اولیه فاضلاب ، به عنوان کاتالیزور تجزیه فاضلاب جامد عمل می کند.

فاضلاب بیمارستان ها ، هتل ها ، خانه های مسکونی ، تجاری ، اداری و مجتمع های مسکونی همچنین برای تصفیه فاضلاب کارخانه هایی که پساب آنها پس از پیش تصفیه به شهر صنعتی (سیستم فاضلاب) تخلیه می شود ، استفاده می شود.

مخزن سپتیک معمولاً به چند محفظه (معمولاً ۲ تا ۳ بخش) تقسیم می شود و به گونه ای طراحی شده است که زمان اقامت فاضلاب و پساب در آنها ۱ تا ۳ روز است. اتصال بین سپتیک تانک از طریق سوراخی که در دیوار جداسازی (منحرف کننده یا جدا کننده) نصب شده است ، ایجاد می شود.

چگونه می توان ظرفیت سپتیک تانک را محاسبه کرد؟

نحوه محاسبه ظرفیت مورد نیاز سپتیک تانک در هر یک از موارد فوق نیاز به دانش و تجربه بالایی در این زمینه دارد که در صفحه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک مورد بحث قرار گرفته است.
انواع مخازن سپتیک
مخزن سپتیک آجری (مصالح ساختمانی)
سپتیک تانک بتنی
مخزن سپتیک مخلوط
مخزن سپتیک پلی اتیلن
سپتیک تانک فایبر گلاس

حجم پرکاربردترین سپتیک تانک چقدر است؟

از نظر حجم ، سپتیک تانک از سپتیک تانک ۳ متر مکعبی تا سپتیک تانک ۹۵ متر مکعبی به دو صورت تولید کارخانه ای و مونتاژ در محل تولید می شود که بیشتر آنها مونتاژ در محل است.

در سالهای اخیر استفاده از سپتیک تانک در کشور بسیار رواج یافته و تقاضای زیادی دارد. در آمریکای شمالی ، حدود ۲۵ درصد از مردم شاهدانه ، عمدتا در مناطق روستایی و برخی شهرهای کوچک استفاده می کنند.