سپتیک تانک و موارد کاربرد آن

همه ما می دانیم که مسئله سلامت شخصی و سلامت جامعه یکی از دغدغه های رایج و مهم در طول زندگی ما به عنوان یک انسان بوده است.

به عنوان مثال ، در گذشته ، برای دفع فاضلاب شهری یا انسانی یا صنعتی ، این مواد به رودخانه ها هدایت می شد که یکی از خطرناک ترین عوامل در گسترش بیماری ها و انتقال بیماری ها و در نتیجه از دست رفتن جان انسان ها است. یکی از اساسی ترین راه حل ها استفاده از سپتیک تانک است.

سپتیک تانک چیست؟

به عبارت ساده ، سپتیک تانک وسیله ای است که در انتهای لوله کشی فاضلاب ساختمان نصب می شود تا فاضلاب خروجی از واحدهای مسکونی تصفیه شود تا هنگام ورود به فاضلاب سوراخ های چاه را کور نکند.

مکانیسم سپتیک فاضلاب به گونه ای است که در حالت کلی خروج فاضلاب از ساختمان ؛ به دفتر یا هر مجتمع و کارگاهی (به عبارت دیگر ، هر منبعی که فاضلاب با OD5 زیر ۲۵۰ تولید کند) بروید و با فراهم آوردن فضا و شرایط لازم برای واکنشهای شیمیایی که ساختار فاضلاب را حل کرده و باعث جذب فاضلاب به فاضلاب می شود. چاه جذبی را ارائه می دهد که دارای قدرت جذب خاصی است.

در واقع مخازن سپتیک شامل بتن ، پلی اتیلن ، فایبرگلاس و حتی سپتیک تانک های سنگی از کور شدن چاه های جذبی جلوگیری کرده و از پخش فاضلاب میکروبی بدون واکنش باکتری های بی هوازی بر روی مولکول های آن به سفره های آب زیرزمینی جلوگیری می کند.
مخزن سپتیک در بهترین حالت قادر است بار آلودگی را تا ۶۰ درصد کاهش دهد. اما نکته مهم در مورد سپتیک تانک این است که بار آلودگی میکروبی از یک سو و بوی تعفن ناشی از فعالیت باکتری های بی هوازی و واکنش های شیمیایی که متان و دی اکسید گوگرد تولید می کنند باید به درستی برداشته شود.

انواع مخازن سپتیک

با توجه به نوع کاربرد ، سپتیک تانک ها به انواع زیر تقسیم می شوند:

فاضلاب سپتیک برای اردوگاه های خانگی ، اداری ، تجاری ، کارگری ، مجتمع های تفریحی ، پارک ها ، پادگان ها و آموزشی ، صنعتی و …
بسته به نوع بدنه ، سپتیک تانک به آجر ، بتن ، پلی اتیلن ، کامپوزیت و فایبرگلاس تقسیم می شود.
سپتیک تانک پلی اتیلن از نظر کیفیت و ضخامت دیواره به دو نوع کلی سپتیک تانک دو جداره پلی اتیلن و سپتیک تانک پلی اتیلن تک جداره تقسیم می شود.

اجزای اصلی یک سپتیک تانک

  1. سیستم ورودی فاضلاب به قسمت اول: شامل یک لوله پلی اتیلن تک جداره یا دو جداره و بافل ورودی است که به صورت سه طرفه نصب شده است.
  2. قسمت اول مخزن: بیشترین حجم سپتیک تانک (۶۶٪ حجم کل) را دارد. بیشتر جامدات معلق در کف این ناحیه رسوب می کنند.
  3. جداره جداکننده: باف وسط یا جداساز از ورود لجن ، روغن و روغنهای شناور به مخزن شفاف کننده (قسمت دوم مخزن) جلوگیری می کند.
  4. مخزن شفاف سازی: این مخزن حاوی ۳۳٪ حجم کل سپتیک تانک است. مواد آلی محلول در پساب قسمت اول مخزن طی فرآیند بی هوازی تجزیه می شوند. و رسوبات عمده در این منطقه لاشه میکروارگانیسم ها است.
  5. لوله خروجی بیوگاز: از طریق این لوله ، گازهای تولید شده توسط فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب (عمدتا متان) از مخزن سپتیک خارج می شود. نام دیگر این لوله هواکش است. قطر لوله هواکش اساساً ۶۳ میلی متر است.
  6. سیستم زهکشی: شامل تخلیه و فاضلاب سپتیک تانک است. قطر لوله خروجی قطعا نباید کمتر از قطر لوله ورودی باشد.
  7. سیستم سایفون: شامل یک سیفون در خروجی مخزن برای جلوگیری از خروج چربی از فاضلاب سپتیک به چاه جذب یا کاپوت شهر و همچنین سیفون در ورودی برای جلوگیری از برگشت بوی نامطبوع از مخازن سپتیک فاضلاب در صورت عدم استفاده طولانی مدت (روزهای بسته).

لوله کاروگیت یکی از لوله هایی است که در ساخت سپتیک تانک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ساخت هر دو تقریباً در یک جهت است.